Tõhusad harjutused kõhulihastele kodus

Tere tulemast! See artikkel juhendab tõhusate kõhulihaste harjutuste tegemist kodus. Oleme koostanud treeningkava, mis aitab arendada tugevat ja lamedat kõhtu.

Põhilised teemad, mida käesolevas artiklis käsitleme:

 • Erinevad harjutused kõhulihaste soojendamiseks
 • Tõhusad baasharjutused kõhulihaste tugevdamiseks
 • Edasijõudnutele mõeldud väljakutseid pakkuvad harjutused
 • Kõhulihaste treening koos lisaraskustega
 • Kõhulihaste harjutused kodus ilma varustuseta
 • Regulaarsus ja tähelepanu treeningutele vähemalt kolm korda nädalas
 • Õige toitumine lamedama kõhu saavutamiseks
 • Tavalised vead kõhulihaste treenimisel ja nende vältimine
 • Lisanõuanded ja soovitused kõhulihaste treenimiseks
 • Kuidas jätkata oma kõhulihaste treeninguga ja püsida motiveerituna

Koos saame kõhulihastele jõudu anda ja tulemuslikult treenida. Olge valmis arendama suurepäraseid kõhulihaseid!

Olulisemad märksõnad:

 • harjutused kõhulihastele
 • kõhulihaste treening
 • kõhulihaste treeningkava
 • kõhulihaste harjutuste juhend
 • kõhulihaste tugevdamine
 • kõhulihaste arendamine
 • lamedam kõht
 • kõhulihaste sooritamine
 • kõhulihaste nõuanded

Olulisemad teadmised:

 • Soojendamine enne kõhulihaste treeningut on oluline
 • Baasharjutused on kõhulihaste tugevdamise aluseks
 • Edasijõudnutele mõeldud harjutused pakuvad väljakutseid
 • Lisaraskused aitavad intensiivistada treeningut
 • Kodus ilma varustuseta saab teha tõhusaid kõhulihaste harjutusi

Kõhulihaste soojendus

Enne intensiivseid harjutusi kõhulihastele on oluline soojendada. Selles juhendis räägime soojendusharjutustest enne kõhulihaste treeningut.

1. Jooksulint

Jooksulint aitab enne kõhulihaste treeningut soojeneda. Alustades kõndimisega mõõdukalt, suurenda tempot. Tee kõhulihastele teadlikke liigutusi, et need valmistada treenimiseks.

2. Hüpped nööriga

Nööriga hüppamine soojendab südant ja kõhulihaseid. Võta hüppeköis ja hüppa, hoides kõhtu pingul. Keskendu oma kõhulihastele 3-5 minutit.

Ära vahele jäta soojendust enne kõhulihaste treeningut. See vähendab vigastuste ohtu ja aitab treeningul paremini õnnestuda.

Peale soojendust saad alustada harjutusi kõhulihastele. Jälgi treeningkava, et saavutada parim tulemus kõhulihastele.

Baasharjutused kõhulihaste tugevdamiseks

Selles jaotises leiad lihtsaid, kuid tõhusaid harjutusi kõhulihastele. Nende harjutuste õige tehnika on väga oluline. Sellega tagad treeningu maksimaalse efektiivsuse.

Igal harjutusel on oma mõju kõhulihastele. Näiteks parandavad mõned jõudu, teised vastupidavust. Kui teed neid regulaarselt, tunned kindlasti erinevust.

Kõhulihase sirutus

Üks alustalasid kõhulihaste treeningul on sirutus. Selleks aseta end selili, tõsta õlad veidike üles ja siruta end. Veendu, et hoiad kõhu pinges. Harjutust tehes ära kiirusta ja hoia rütm korras.

Alusta 10-15 kordusega, et jõudu koguda.

Plank

Plank on superharjutus, mis paneb tööle mitmeid lihasrühmi. Selle tegemiseks asu toesirgele, olles vaid käte ja jalgade peal. Hinga sügavalt ja hoia keha joonas.

Hakkaja sa võid kohe paar sekundit vastu pidada. Keskendu aja suurendamisele, mitte kiirusele. Proovi alustada 1-3 minutiga.

Jalgrattasõit

Kui viidad palju aega rattaga, siis see harjutus meeldib sulle kindlasti. Pane end selili ning tee jalgrattaliigutust. Ajal, mil sirutad jalga, liiguta ka vastasküünarnukk vastu põlve.

Liigutused olgu aeglased ja lase kehal töötada. Alusta 10-15 kordusega mõlemal küljel.

HarjutusKorduste arv
Kõhulihase sirutus10-15 kordust
Plank1-3 minutit
Jalgrattasõit10-15 kordust mõlemale poolele

Edasijõudnutele mõeldud kõhulihaste harjutused

Kui su kõhulihased on tugevad, oled valmis uuteks väljakutseteks. Proovi edasijõudnutele mõeldud harjutusi. Need annavad sinu kõhulihastele tugeva treeningu ja aitavad sul edasi liikuda.

Edasijõudnutele mõeldud kõhulihaste treening hõlmab mitmeid erinevaid harjutusi. Näiteks saad planki teha raskemaks, toetudes kätele ja varvastele. Hoiad siis keha sirge õhus.

“Jalgrattasõit” on veel üks hea harjutus. Asetad käed kõrvadele ja kergitad jalad põrandast. Seejärel “sõidad” jalgrattaga. Pea liigutused kontrollitud ja täpseteks, et kõhulihased maksimaalselt koormataks.

Mitte ainult “jalgrattasõidu”, vaid ka teiste kõhulihaste harjutustega aktiveeri kõiki kõhulihaste piirkondi. Lisa nende hulka kõhu keerutusi, rusikatega puudutusi ja külgplanki. Nii arendad kõhulihased tasakaalus.

Ole kindel, et treenid kõhulihaseid vähemalt kolm korda nädalas. See on vajalik arengu jaoks. Sa võid treeningu siduda kindlate nädalapäevadega või kohandada vastavalt oma vajadustele.

Treeningkava näidis:

TreeningpäevHarjutused
EsmaspäevKõhu keerutused, alakõhulihaste sirutus, jalgrattasõit
KolmapäevKülgplank, ülakõhulihaste rusikatega puudutused, plank-harjutus
ReedeVöökohalihaste telekat vaadata, külgplank sundides, alakõhulihaste jalgratast sõites

Kui järgid hoolikalt harjutuste treeningkava, saavutad tugevamad kõhulihased. Ole valmis uusi väljakutseid vastu võtma ja püsi motiveeritud!

Kõhulihaste harjutused koos lisaraskustega

Kui tahad kõhulihaste treeningu taset tõsta, kasuta lisaraskustega harjutusi. Need meetodid annavad kõhupiirkonnale ekstra tööd. See aitab saada tugevamad ja ilusamad kõhulihased.

Kõhulihaseid saad treenida mitut moodi lisaraskustega. Käsipallid ja hantlid on väga head abivahendid. Neid kasutades on kõhulihased tõhusamad. Lisaks võid kasutada jõuvööd või ankrukonksusid.

“Lisamass 2-5 kg kõhulihaste treeningule toob kohe muutuse. Tunnetad, kuidas su kõhulihased töötavad efektiivsemalt ja kasvavad kiiresti.”

Proovi treeninguna maast tõusmist lisaraskustega. Võta käsipallid või hantlid. Lamanda seejärel põrandale selili.

Toeta oma jalad kergelt ülespoole tõstetuna. Tõuse põrandalt seljasirutusega. See treenib kõhu- ja alaseljalihaseid.

Samuti saad kõhulihaseid koormata lisaraskustega kükist. Hoides käsipalle või hantleid, kükita õigesti. Pinguta kõhulihaseid, et need tugevamad oleksid. Seda tehes tugevneb kõhulihaste ülemine osa ja alaselg saab stabiilsemaks.

HarjutusRaskustegaKorduste arv
Maast tõusKäsipallid või hantlid3×10
KükidKäsipallid või hantlid4×12-15

Alusta kõhulihaste treenimist õigete raskustega. Võta alguses kerged raskused ja suurenda neid aja jooksul. See sobib sulle, kui tahad tõsisemalt treenida.

Kui harjutused kergust muutuvad, kasuta raskemaid raskusi. Või tee harjutusi raskemal viisil. Nii arendad kõhulihaseid edasi.

Kõhulihaste harjutused kodus ilma varustuseta

Kui spetsiaalset varustust pole, ära muretse! Pakume mõned head kõhulihaste harjutused. Saad need kodus teha ilma ühtegi abivahendita. See annab võimaluse oma kõhtu treenida oma kodus vaikuses.

Alustame lihtsatest harjutustest, mis aitavad kõhulihaseid tugevdada. Sa võid neid teha igal tasasel pinnal, näiteks matil. Meie juhendi järgi tehes saad nautida treeningut kodust lahkumata.

Harjutus 1: Plank

Plank on väga efektiivne kõhulihaste harjutus. Selleks mine neljakäpukile ja toetu küünarnukkidele. Tõuse varvastele ja hoia keha sirge. Hoidke positsiooni nii kaua kui võimalik, tehes kokku 3-5 seeriat.

Harjutus 2: Jalgrattasõit

Jalgrattasõit tugevdab hästi kõhulihaseid ja treenib südant. Lähe lamades selili ning tõsta jalad lae poole. Liiguta jalgu, justkui sõidaksid jalgrattaga. Tee seda harjutust seljaga maas ja 3-4 seeriat 20-30 kordust.

Siin olid mõned toredad kõhulihaste harjutused kodusteks treeninguteks. Ole loominguline ja kohanda harjutusi oma vajadustele. Tähtis on järjepidevus ja motivatsioon. Nii tugevdad oma kõhulihaseid ja saavutad soovitud vormi.

Peamine tähelepanu treeningutele vähemalt kolm korda nädalas

Treeningutega järjepidevalt tegelemine aitab palju. Nii saame oma kõhulihaseid tõhusalt tugevdada. Iga nädal vähemalt kolm korda trenni tehes, aitame kõhulihastel kasvada ja taastuda.

On väga oluline jätkata kõhulihaste tugevdamist regulaarselt. Kolm korda nädalas trenni tehes, suurendame oma kõhulihaste jõudu. Samuti nende vastupidavust.

Oleme oma treeningplaani tehes tasakaalulised. Me kasutame erinevaid harjutusi kõhulihaste eri osadele. Lisaks tugevus- ja südameharjutustele, miksiks olema plangud ja kõhulihaste harjutused tõhusad.

Kuigi kolm trenni nädalas on hea algus, peaksime ka oma keha kuulama. Oluline on anda endale piisavalt aega taastumiseks. See hoiab eemal väsimuse ja edendab meie arengut.

Seega, treenides vähemalt kolm korda nädalas, tugevdame kõhulihaseid efektiivselt. Oluline on treeningutele keskenduda ja anda parim, nii saavutame oma eesmärgid.

Õige toitumine lamedama kõhu saavutamiseks

Parema kõhulihaste toonuse saamiseks on tähtis, mida sööd. Keha kuju mõjutab suuresti toit. Õigetel toitumisvalikutel on suur osa kõhu treenimisel.

Tasakaalustatud toit peaks olema sinu valik. Sina vali kvaliteetsed valgud, süsivesikud ja tervislikud rasvad. Täisteratooted, värske kraam, lahjad valgud, avokaado ja oliiviõli on head valikud.

Hindame oma taldrikutäitõisi! Püüa mitte üle süüa. Söö mõistlikult ja söö aeglaselt. Nii suudad pakkuda seedimisele head töökeskkonda.

Vee joomine hoiab keha toimimas. See mõjub hästi seedimisele ja kiirendab ainevahetust. Vedelik aitab võidelda ka tursega.

Liiga palju suhkrut ei taha keegi. Vähenda magusate asjade kogust. Eelista looduslikult magusaid valikuid, nagu marjad ja puuviljad. Kiusatusi vähenda magusate näkside ja maiustustega.

Korralik toidugraafik hoiab su veresuhkru kontrolli all. Ära söömiskordi vahele jäta. Pead 4–5 korda päevas sööma, et ainevahetust kiire ja lihaseid tugevana hoida.

“Õige toitumine mängib suurt osa kõhu vormimisel. Hea toit ja treening annavad sulle soovitud tulemused. Oma keha paremini tundes oled õnnelikum.”

Kõhulihaste treeningu kõige tavalisemad vead

Kõhulihaste treenimine võib olla keeruline, ja vigadega treenimine muudab soovitud tulemused raskeks. Siin me räägime levinud vigadest ja kuidas neid vältida. Samuti anname soovitusi harjutuste õigeks tegemiseks.

Viga 1: Vale rüht

Paljud inimesed hoiavad villa kummargil. See on üks levinud viga. Kummargil istumine ja selja liigne pingutamine ei ole hea. See võib põhjustada valusid ja isegi vigastusi. Ole kindel, et sinu selg on sirge ja lõug on üleval.

Viga 2: Liigne kiirustamine

Harjutused peavad olema aeglased ja teadlikud. Kiirustades unustame kontrolli ja võime teha vigu. Seetõttu tee harjutusi aeglaselt ja keskendu oma lihastele.

Viga 3: Ülemäära suure raskuse kasutamine

Võib-olla arvad, et kõhulihastele on vaja suuri raskusi. Aga tegelikult, kõhulihased ei vaja nii palju koormust. Liiga suured raskused võivad tekitada probleeme. Alusta väiksemate raskustega ja tõsta järk-järgult, et treening oleks tõhusam.

“Kõhulihaste treeningu käigus on oluline jälgida tehnikat ja vältida levinud vigu.”

Viga 4: Ühe harjutuse ülemäärane rõhutamine

Kõhulihased vajavad erinevaid harjutusi. Kõiki osi tuleb treenida, et kõht oleks tugev. Muuda regulaarselt harjutusi, et kogu aeg motiveerituna püsida.

Viga 5: Piisava puhkuse puudumine

Ära unusta puhata. Pärast trenni vajavad lihased aega taastumiseks. Vastasel juhul võib treening muutuda vähem efektiivseks. Lase kõhulihastel puhata vähemalt üks päev või treeni teisi lihasrühmi.

Ära lase vigadel takistada tulemuslikku kõhutreeningut. Tee õigeid harjutusi, ja näed, kuidas su kõht muutub tugevamaks ja lameks.

Lisanõuanded ja soovitused kõhulihaste treenimiseks

Kõhulihaste treenimisega on oluline, et saaksid häid tulemusi ilma vigastusi saamata. Jagame sulle mõned nipid, kuidas seda teha.

Hoidu ülekoormusest

Anna kõhulihastele piisavalt aega puhata. Ainult nii saavad nad tugevamaks ja ei väsi. Tasakaal trenni ja puhkuse vahel on vajalik.

Kombineeri erinevaid harjutusi

Tee erinevaid harjutusi, et kaasata kõik kõhulihased. Lisaks tavalistele harjutustele, proovi pilatesepalli või kaldpinki.

Pööra tähelepanu õigele tehnikale

Hea tehnikaga trenn on kõige tähtsam. Nii saavad kõhulihased parajalt koormust ja arenevad õigesti.

Tervislik toitumine ja aktiivne eluviis

Ole tervislik ka toitumises ja igapäevaelus. Söö mitmekülgselt ja hoia treeninguvälisel ajal end kehaliselt aktiivsena.

Püsi motiveerituna

Oluline on jääda treeningule truuks ja leida põnevust oma eesmärkides. Trenni koos sõprade või perega, see innustab.

Ära unusta puhata

Puhkus on sama tähtis kui trenn. Lase kehal taastuda ja maga piisavalt, see aitab kõhulihastel tugevaks jääda.

NõuanneSoovitus
Ära unusta puhast juuaSoovitav on juua piisavalt vett treeningute ajal, et hoida end hüdreerituna.
Kuula oma kehaKui tunned treeningu ajal valu või ebamugavustunnet, peatu ja anna oma kehale puhkust.
Kasuta treeningmattiSpetsiaalne treeningmatt aitab kaitsta selgroogu ja tagada parema mugavuse harjutuste sooritamisel.
Arenda tugevust ühtlaseltÄra keskendu ainult kõhulihaste treenimisele, vaid tee ka teisi lihasrühmi hõlmavaid harjutusi.

Kuidas jätkata oma kõhulihaste treeninguga

Kõhulihaste treenimine on pikk protsess, mille juures peab olema kannatlik ja motiveeritud. Kui juba esimesed tulemused nähtavad on, siis on oluline, et sa oma motivatsiooni hoiaksid. Siin on mõned nõuanded, kuidas see käib.

Alusta eesmärkide seadmisest oma kõhulihaste treeningule. Kava peab olema mitmekülgne, et see hõlmaks palju erinevaid harjutusi. Samuti on tähtis, et määraksid kindla päeva ja kellaaja treeningute jaoks. See aitab jääda rutiini ja teha korralikku edusamme.

Kuid ära unusta ka keha taastumist. Pärast intensiivset treeningut anna oma lihastele aega taastumiseks. Tervislik toit, piisav magamine ja palju vett joomine aitavad sul kiiremini taastuda. Toidulisandid võivad samuti treeningu efektiivsemaks muuta.

Mitmekülgsus võtab treeningud järgmisele tasemele. Proovi erinevaid harjutusi, raskusi ja treeninguid ennast. See hoiab su kõhulihased vormis ja muudab treeningud huvitavamaks. Nii edened järjepidevalt ja näed rohkem tulemusi.

Photo of author

Priit Vaher